Przejdź do treści

Tetra Pak: Karton zamiast konserwantów

Karton zamiast konserwantów to długoletni projekt, którego celem była zmiana nastawienia konsumentów do aseptycznego opakowania kartonowego.

Jako konsumenci nie zdajemy sobie sprawy jak opakowanie wpływa na żywność w nim kupowaną. Pamiętacie czekoladę w papierku ze sreberkiem? Wystarczyło odgiąć papierek by zobaczyć czekoladę. Opakowanie nie izolowało jej od czynników zewnętrznych, więc termin zdatności do spożycia był dość krótki. To akurat radość dla łasuchów – dodatkowy argument za tym, że już najwyższy czas dobrać się do tabliczki. I kłopot dla całego systemu dystrybucji….

Termin przydatności do spożycia można przedłużyć na dwa sposoby:
1. zmienić skład produktu i dodać tam substancje konserwujące
lub
2. znaleźć opakowanie, które zapewni taką ochronę bez zmiany składu produktu.

Producenci opakowań aseptycznych (jałowych) , w tym Tetra Pak, oferują opakowania o skomplikowanej strukturze samego opakowania i dokładnie kontrolowanym procesie pakowania. Celem jest, by produkt, który dociera do konsumenta miał wszystkie walory świeżo wytworzonego produktu i długi termin przydatności do spożycia. Bez konieczności dodawania konserwantów.

W 2009 roku rozpoczęła się kampania Karton zamiast konserwantów. Chcieliśmy uświadomić konsumentom, że wybierając soki czy produkty mleczne pakowane w karton aseptyczny wybierają produkty bez dodatku konserwantów.

Wykorzystaliśmy różne środki:
– kartoniki z sokiem były rozdawane na Nocy Muzeów,
– woda w kartonie pojawiała się na otwartych imprezach,
– konkursy,
– blogerzy,
– konkursy,
– ambasadorzy.

Cel był jeden. W prosty sposób przekazać informację o zaletach opakowania aseptycznego. A to niełatwe.

Efekt: po 3 latach badania na próbie ogólnopolskiej pokazały, że 1/3 konsumentów miała świadomość jakie korzyści daje karton aseptyczny.

Karton zamiast konserwanrów

Strona Tetra Pak tutaj. Trochę jeszcze o projekcie tutaj.

Więcej moich projektów znajdziesz tutaj.