Przejdź do treści

dr Gerard – architektura marki – marka parasolowa

Działająca kilkanaście lat firma dr Gerard kilkakrotnie podejmowała wysiłki ujednolicenia opakowań i wprowadzenie kompleksowej identyfikacji. Identyfikacja powinna obejmować zarówno logo jak i spójną architekturę marki.

W 2014 roku rozpoczęłam proces obejmujący przetarg, badania oraz wybór wiodącej agencji ( wybór konsumentów padł na propozycję Opus B) i wprowadzenie zarówno logo jak i nowej struktury marki. Podział wielkiego portfolio na linie wiodące (Pryncypałki, Maltikeks, Mafijne i Pasje) oraz grupy produktowe (biszkoty, wafle itd.).

Zmiana obejmowała wszystkie kraje ( a więc kilka wersji językowych) i wszystkie produkty wraz z ich wariantami. Wielość odmian spowodowała, że projekt był gigantyczny.

Nowa architektura marki znacząco zwiększyła widoczność produktów w sklepach,  przeniesienie ich z dolnej półki na poziom wzroku. Opakowania jasno wskazywały zarówno zróżnicowanie (typ produktu, smak, dodatek czekolady) jak i jednolitość marki. Znacząco pomogły w zwiększeniu obrotów.

Zmiana
Jak wyglądała zmiana możemy zaobserwować na pojedynczych opakowaniach:
dr gerard - przejscie dr gerard architektura marki
jak i na zdjęciach ze sklepu:
przed:
dr gerard przed zmianą
w trakcie zmiany:
dr gerard zmiana opakowań
i po zmianie:
dr gerard architektura marki

archotektura marki przyncypałkiarchitektura marki torcikarchitektura marki krakersyarchitektura marki mafijne

Projekt obejmował również uporządkowanie logistyczne, a więc zmniejszenie ilości opakowań handlowych, lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej i transportowej. Ujednolicenie opakowań handlowych (zbiorczych) to mniejsze ich zapasy i mniejszy koszt. Lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej i transportowej to oszczędności.
Zazwyczaj nie jest to widziane przez ostatecznego konsumenta, ale poprawia rentowność.

W następnych latach projekt graficzny został zmieniony, bo zmieniły się potrzeby firmy, ale cała architektura marki i opakowania ustanowiona w 2014 roku wciąż jest widoczna. Sprawdź na stronie dr Gerard.

Inne moje projekty możesz obejrzeć tutaj.