23 październik 2020
We wrześniu miałam przyjemność prezentować dane o dojrzałym konsumencie oraz sposobie w jaki dojrzały konsument podejmuje decyzje zakupowe.
Jednak ilość osób, która miała okazję obejrzeć te dane w trakcie moich prezentacjach na targach była ograniczona przez Covid-19. W związku z tym postanowiłam podsumować podstawowe informacje. Chciałabym, żeby świadomość istnienia grupy dojrzałych konsumentów postrzeganych poprzez nieprzystające do rzeczywistości stereotypy zastąpić wiedzą w jaki sposób poprawić swoją ofertę i zaprosić dojrzałych konsumentów do grupy swoich odbiorców.
Po pierwsze dlaczego dojrzały konsument jest tak istotny dla producentów i usługodawców?
Różnie definiujemy wiek po którym osoba zaliczana jest do osób dojrzałych, czasem jest to 50 lat, czasem moment przejścia na emeryturę (65 lat) czasem wartości pośrednie. Korzystam z wielu badań i prezentowane dane mogą różnić się w zależności od źródła.
Definicja: Dla mnie dojrzały konsument to osoba co najmniej 50cioletnia, która swoje decyzje zakupowe opiera głównie na swoich potrzebach. Jest to znacząca różnica w stosunku do osób odpowiedzialnych za rodziny a bardzo podobna do młodych dorosłych. Może sobie odmawiać pewnych rzeczy i dokonywać wyborów na korzyść na przykład dzieci ale musi pamiętać o zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb. Kiedyś grupa ta nazywana empty nesters and pamiętać należy, że tęsknota za dziećmi nie jest już esencją ich życia, w znacznie większym stopniu zajmują się sobą, nie przestają rozwijać swoich zainteresowań i poznawać nowych obszarów. Grupa ta ma również fizyczne cechy wspólne, które wiążą się z osłabieniem ciała i wzmagającymi się dysfunkcjami (podobnie jak otyłość i problemy z kręgosłupem mogą być opisem znaczącej grupy młodych dorosłych).
Popatrzmy więc z jakich grup wiekowych składa się nasze społeczeństwo.
Przez wiele lat grupa osób pracujących była największa i znacząco dominowała zarówno nad starszymi jak i młodszymi. Ale od kilkunastu lat grupa ta zmniejsza się. Jest to następstwo zarówno dłuższego życia jak i znacząco mniejszej ilości rodzących się dzieci. Efekt jest zaskakujący i wciąż wypierany przez większość działów marketingu i mediów nadających reklamy i wyliczających oglądalność do 49 roku życia.
W tej chwili ilość dojrzałych konsumentów znacząco przewyższa ilość dzieci do 14 roku życia. Produkty dla dzieci zajmują znaczącą część powierzchni sklepów a nie ma takich działów dla osób dojrzałych. Managerowie nowych produktów rozmyślają nad bardziej zmyślnym zapięciem pieluszki i wygodniejszym zakładaniem butów o specjalnych cechach kształtujących stopę dziecka. A te same cech produktów rozwiązałyby problemy dojrzałych konsumentów.
Dojrzały konsument – jak go widzimy?
Stereotypy podpowiadają, że nie ma co inwestować w grupę dojrzałych konsumentów. Nie ma tam pieniędzy – bo przecież wszystko wydają na leki i najtańszą żywność. Stereotyp ten wzmacniany jest przez dziennikarskie materiały interwencyjne pokazujące osoby dojrzałe w sytuacjach ekstremalnych. Interwencje te są potrzebne i pokazują troskę społeczeństwa o słabszych członków, ale nie są obrazem całej grupy społecznej.
Rzeczywistość znów daleko odbiega od stereotypu. Dane GUSu pokazują, że dochód rozporządzalny na jednego członka gospodarstwa domowego gdy są w nim wyłącznie osoby powyżej 65 roku życia jest wyższy o około 300 złotych niż w gospodarstwach, gdzie takich osób nie ma. Ciągle słyszymy o niskich emeryturach…. tak, ale naszych. Obecne emerytury większości dojrzałych konsumentów pozwalają na spokojne życie.
Tak więc dojrzałych konsumentów jest wielu i mają środki by zaspokoić swoje potrzeby.
Jakie potrzeby ma dojrzały konsument?
Identyczne jak wszystkich pozostałych!
Różnice są oczywiście, ale ich zaspokojenie może być świetnym sposobem na biznes. Ignorowanie specyficznych potrzeb i ograniczeń dojrzałych konsumentów wyłącza dla producentów i usługodawców coraz większą grupę społeczną.
Polscy dojrzali konsumenci bardzo dokładnie wiedzą czego oczekują od oferowanych usług i produktów. Pierwszym kryterium nie jest cena. Największą uwagę zwracają na swoje dotychczasowe doświadczenia z produktem oraz obsługa! Obsługa to nie tylko asystent klienta czy pani w sklepie ale również customer experience (UX) przy zakupach przez stronę internetową.
Czym kierują się dojrzali konsumenci przy wyborze produktów:
Bardzo dobrym przykładem rynków dla dojrzałych konsumentów mogą być społeczeństwa Japonii czy Korei Południowej. Dojrzali konsumenci stanowią ważnego odbiorcę Przygotowanie produktów, by można było łatwo z nich skorzystać i by były dostosowane do potrzeb dojrzałego konsumenta jest ważną częścią strategii wszystkich tamtejszych przedsiębiorstw. Wiąże się to na przykład z mniejszymi porcjami żywności.
Musimy również nauczyć się nie traktować dojrzałych konsumentów protekcjonalnie. Nie są od nas głupsi, rozumieją tak samo jak my. Dojrzali konsumenci wolniej przyjmują informacje. Muszą je również skonfrontować z większą ilością doświadczeń. Czasem czegoś zapomną. Ale z pewnością będą dążyć do zaspokojenia swoich potrzeb w najbardziej efektywny i miły sposób.
Aspektów jest mnóstwo i nie sposób ich wymienić w artykule. Zapraszam do kontaktu ze mną. Razem możemy przygotować nawet niewielkie zmiany w ofercie ułatwiające dojrzałemu konsumentowi skorzystanie z nich. I zapobiegające wykluczaniu konsumentów ze względu na wiek.
Przygotujmy świat na naszą własną starość.
Więcej o dojrzałym konsumencie znajdziesz tu.