Przejdź do treści

Dojrzały konsument – jak go zatrzymać?

Wakacyjne wydanie Świata Druku zawiera drugi grzbiet „Opakowania i etykiety XXI wieku”. W nim umieszczony jest mój artykuł o tym jak słowo drukowane odbiera dojrzały konsument.

O czym więc powinniśmy pamiętać przygotowując publikację dla wszystkich, czyli również dla osób 50+? Jak zmienia się sposób widzenia wraz z wiekiem? I jakie konsekwencje niesie to zarówno dla prasy i książki jak i dla etykiet produktów? Jak dojrzały konsument – którego nie chcemy stracić – odbiera nasz produkt?

Często ulegamy złudzeniu, że tekst, który publikujemy w internecie lub drukujemy jest wyraźny i łatwo go przeczytać. Nie pamiętamy lub nie zdajemy sobie sprawy, że telefon czy tablet zupełnie inaczej wyświetla tekst. A artykuł czytany ze zwiniętego na pół dokumentu czy gazety w niedoświetlonym autobusie wymaga większej czcionki.

Do tego dochodzą zmiany w widzeniu, które nasilają się z wiekiem u coraz większej części odbiorców. W 2020 roku Vision Express zrobił badania z jakimi czynnościami Polacy po 55 roku życia mają problemvision express Pamiętajmy, że są to ludzie aktywni zawodowo i jeszcze długo będą aktywni jako konsumenci.
65% osób powyżej 55 roku życia deklaruje, że ma problem z czytaniem i to nie tylko oznacza nieczytanie książek czy czasopism, ale również brak możliwości odczytania danych z kupowanych produktów. To z kolei oznacza ograniczenie zakupów. Źle oznakowany produkt czy zbyt drobno wydrukowana książka nie zachęca do zakupu, czasem bardzo potrzebnej rzeczy.

Zachęcam do przeczytania i zastosowania do swoich druków i etykiet.
Artykuł dostępny w wersji drukowanej oraz na stronie magazynu.

Więcej informacji na temat dojrzałego konsumenta tutaj.

świat druku 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *